. RobexPedie - Patchwork

Nápověda Patchwork

Patchwork, řezací kolečka, podložky, rastry

Patchwork zachvátil prakticky celou Evropu. Patchwork (patch - záplata, vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání velice malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledný patchwork je pak spojen s dalšími vrstvami látky a je ještě ozdobně prošíván drobnými stehy. Prošitý patchwork se nazývá quilt.

Patchwork se nejčastěji používá k výrobě quiltů (deky, přehozy, polštáře), ale může být použit i pro výrobu batohů, textilních dekorací, teplých bund, kabátů a jiných oděvních doplňků. Prostředky patchworku přecházejí volně i do jiných odvětví textilního průmyslu.  Nyní se uplatňují všude tam, kde je třeba rychlých a přesných řezů. Například v obalářském průmyslu, na zpracování fólií, pryže, netkaných textilií, buničin.

Základní pomůcky, které nám usnadňují vytváření patchworkových prací a bez kterých se neobejdeme při vytváření profesionálního vzhledu jsou:

1) Cutter, řezací kolečko na řezání látky
2) Podložka na řezání, která chrání řezací plochy řezacího kolečka
3) Pravítka a jiné doplňky


Dalších oborů se pak dotýká zejména řezací kolečko, které je svoji universálností nedocenitelným pomocník v mnoha oborech. Jelikož nelze řezací kolečko používat k řezání letmo, ale vždy proti podložce, je další neodmyslitelnou součástí též podložka. K řezu dochází tak, že je rukou vedené řezací kolečko ( směrem od sebe či k sobě) zlehka tlačeno proti podložce, na které je položený řezaný materiál. Řezací kolečko pracuje vlastně odvalovacím způsobem. Jeho výhodou je oproti klasickým zlamovacím nožům mnohem delší životnost ( k otupení ostří nedochází v jednom místě, ale po celém obvodu nože).  

Patchwork - řezací kolečka
1) Řezací kolečko je vlastně kulatá, oboustranně broušená průmyslová žiletka, uchycená středově čepem k tělu patchworkového řezáku. Profesionální řezací kolečko je vždy vybaveno bezpečnostním krytem.

Řezací kolečko sestává z těchto částí:
- rukojeť
- středový šroub
- ochranný kryt
- žiletkové kruhové ostří (nůž)

Patchwork - sestava řezacího kolečkaRukojeť řezacího kolečka tvoří zároveň tělo řezáku. V provedení základním je vždy z plastového odlitku. U dražších a kvalitnějších řezacích koleček je samozřejmostí pryžový či jiný potah rukojeťi, pro snadné držení a maximální ergonomičnost. Středový šroub či čep drží vlastní řezací nůž v těle řezáku. Zpravidla bývá šroubového typu, aby bylo možné provést seřízení nože a upravit sílu potřebnou pro valivé otáčení nože po podložce. Díky tomuto šroubu je také velice jednoduché provést výměnu nože za jiný. Bezpečnostní kryt je velice důležitou součástí každého řezacího kolečka. Vyhýbejte se tedy výrobkům bez tohoto krytu, jelikož ostří kruhového nože je velice ostré. Každé kvalitnější řezací kolečko je tímto krytem vybaveno. Například firma KAI má bezpečnostní kryty vyřešeny tak, že k vysunutí krytu nad úroveň ostří dochází až tlakem řezáku na materiál, přičemž je proti tlak bezpečnostního krytu seřiditelný ve dvou polohách ( Heavy a Light). Žiletkový kruhový nůž je velice tenký nůž s oboustranným ostřím. Jeho malá tloušťka je velice důležitá pro precizní řezy rozličných materiálů. Ostří s ostrým úhlem je precizně nabroušeno z výroby a v žádném případě nedoporučuji jeho další broušení či přibrušování. Již nikdy jej nenabrousíte tak, aby řezalo opravdu kvalitně. Také z pohledu ekonomičnosti, zvláště vzhledem k nízké pořizovací ceně nožů nových, se broušení nevyplatí.

Patchwork - typy nožů Nože jsou zpravidla, zpravidla u kvalitnějších řezacích koleček, dodávány v několika typově odlišných provedeních. Ostří může být standardně kulaté ( rovné) či zubaté ( vzorkovací, entolovací), přičemž jednomu modelu a značce patchworkového cutteru odpovídá rozměrově souhlasná řada typově ( ostřím) se lišících nožů. Při nasazování a výměně nože si počínejte velice opatrně. Patchworková kolečka jsou dodávány v několika základních velikostech, který je dán průměrem nože. Mezi základní rozměry patří  30, 45 nebo 60 mm. Průměr nože a tím i typ řezacího kolečka vybírejte podle zvažovaného použití. Pro vyřezávání a melý rádius řezu lépe poslouží malý průměr nože. Naopak pro spíše rovné řezy s lepším, stabilizovaným vedením řezacího kolečka po podložce poslouží lépe větší průměr nože.

Patchwork - řezací podložky
Patchwork - detail podložky2) Řezací podložka je vyrobena ze speciálního, patentovaného materiálu, který zabraňuje prořezu ostrým nožem patchworkového řezacího kolečka. Tato podložka je také oporučována z důvodu výrazného snížení opotřebení ostří kolečka ( nože). Podložky bývají vybaveny potiskem a rastrem s odměřovací stupnicí. Některé podložky jsou navíc vybaveny nákresy úhlů a rádiusů zakřivení. Na trhu existuje celá řada levnějších řezacích podložek. Je tedy na každém, zdali zvolí řezací podložku dražší, kvalitnější, která vydrží mnoho let, či levnější, kterou bude třeba po čase užívání nahradit novou. Patentovaná směs vrstev rozličných materiálů je navržena tak, aby trvale odolávala prořezu. Podložka je tak tvořena několika vrstvami, přičemž každá vrstva má odlišné materiálové složení s tuhost. Podložky se kromě značek ( trademark) rozlišují podle jejich rozměru.

Patchwork - ukázka práce3) Pro precizní patchworkové zpracování quiltů je třeba i dalších pomůcek, mezi které patří například označovací fix, někdy i lepidlo, nitě a jehly k sešití, možno i splintovaací pistole a splinty pro přípravu před sešíváním, pravítka, úhlová pravítka a mnoho dalších. Jelikož se však firma ROBEX DK, s.r.o. nezabývá patchworkem detailněji, nebudeme zde popisovat ani tyto doplňky. Patchwork lze totiž tvořit i bez těchto doplňků a meze ve fantazii v použití se neexistují.

Znáte technické údaje ?!
Žiletkový nůž – velice tenký nůž
Patchwork – způsob výroby tzv. quiltů
Quilt – celek složený, sešitý z velice malých částí


Při výběru pro Vás vhodného řezacího kolečka či podložky Vám rádi poradíme!  Pro zvýšení bezpečnosti lze pro tento typ přístrojů jednoznačně doporučit ochranné prostředky typu proti pořezových rukavic. Platí však, že tyto prostředky nesmí bránit snadnému použití řezáků a tím znemožnit jejich funkci.

Patchworkové řezání lze využít i jako náhradu za některé typy řezaček či nůžkového zpracování některých materiálů. Zefektivněte svoji práci.


Jste v kategorii: Patchwork

Otevři celou kategoriiPřejdi na oficiální web firmy ROBEX DK, s.r.o., kde můžes shlédnout či zakoupit tyto výrobky


 
ROBEX DK, s.r.o. - centrum řezací techniky | CleexCut - pily a řezačky na izolace | ExaPro.cz - použité stroje | Odkazy na partnery webu www.robex-dk.cz | Chcete zde odkaz na Vás?