. RobexPedie - Krejčovské panny a aranžérské figuríny

Nápověda Krejčovské panny a aranžérské figuríny

Krejčovské panny, pánské, dámské, dětské, aranžerské panny

Krejčovské panny patří dnes k běžnému vybavení každé zakázkové krejčové. Pravé krejčovské panny a krejčovské figuríny jsou vyrobeny z jakostního polystyrenu, který umožňuje použití špendlíků pro uchycení nástřihů, látek i zavěšení a dekoraci hotových obleků. V posledních letech se objevují také těla pan vyrobená z PUR pěn. Polystyrenové pany však  poskytují vyšší nároky. Panny mohou být potaženy potahy v několika barvách pro zajištění estetičnosti. K pannám je také dodávána spousta doplňků v podobě krčků, zakončujících krk panny, či stojanů, podstavců na kterých je tělo nasazeno.

Trocha z historie:
Kdy se začaly používat krejčovské panny? Kdo se stal jejím tvůrcem? A proč krejčovské panny vznikly? Koncem 19. století udělalo módní návrhářství a móda celkově další krok směrem dopředu. Stockman vymyslel skvělou pomůcku pro švadleny, módní návrháře, ale i obyčejné lidi – krejčovskou pannu. Tato pomůcka se později stala nedílnou součástí velkovýroby oblečení 20. i 21. století. Jediný problém byl v tom, že nebyly peníze ani čas vyrábět každou krejčovskou pannu jinou, stejně jako je každý člověk jiný. A navíc to ani není v lidských možnostech, uspokojit všechny jedinečnou velikostí. A jak vyřešit tento problém? Oděvní průmysl rozdělil lidská těla do několika velikostí podle kterých se udělaly formy. Jedná se o tzv. konfekční velikosti. Z těchto je vycházeno i v rámci zakázkového šití ošacení. Jinak by lidem prostě nezbylo nic jiného než se „narvat“ do normovaných proporcí (citace dle článku umístěného na www.stylish.cz).

Panny rozdělujeme dle:
1) Typu (krejčovské panny, vyšívací panny, panny k aranžování)
2) Druhu (dětská, dámská, pánská)
3) Velikosti

Krejčovské panny
1) Pan je mnoho typů, dle jejich užití. Krejčovské panny slouží obyčejně při návrhu ošacení krejčovými. Takováto pana slouží jako vzor pro správné určení nástřihu, střihu a také slouží pro kontrolu. Krejčovská panna je výchozím měřítkem velikosti výsledného produktu. Panna umožnuje také přišpendlení jednotlivých částí ošacení, dle proporcí panny. Je tedy nepostradatelným společníkem každé Krejčovské panny jako součást moderní krejčovéprofesionální krejčovské dílny. Panny mohou být pevné, přičemž jeden rozsah konfekčních velikostí odpovídá jednomu tělu pany (např. 40 – 42). Krejčovské panny stavitelné mohou mít naproti tomu více možností nastavení velikostí. Zpravidla však není rozměr konfekční velikosti plně zřejmý. Pro profesionální dílny lze jednoznačně doporučit pevné krejčovské panny. Dalším typem jsou pak aranžérské panny, které slouží pouze k prezentačním účelům již vyrobených šatů a textilních výrobků. I krejčovské panny lze však využít pro účely prezentační, k aranžování vyrobených šatů při předvedení zákazníkovi. Aranžérské panny znáte především z výloh obchodů a módních center.

2) Dle druhu rozdělujeme panny na:
a) dětské - rozměry jsou specifikovány odpovídajícím věkem (např. 2-3 let)
b) dámské - rozměry dle standardních konfekčních velikostí
c) pánské - rozměry dle standardních konfekčních velikostí

Sestava krejčovské panny a její popisDětské panny jsou vhodné k tvorbě nástřihů, při krejčovských aplikacích a to zejména při zakázkách pro děti a velice drobné postavy dámské či pánské. Pro dětské krejčovské panny je standardizováno 6 rozměrů dělených dle rozměru obvyklého u stáří dítěte, a sice 1 rok a méně,  2 – 3 roky, 3 – 4 roky, 6 – 8 let, 7 – 9 let a 10 a 12 let. U krejčovských pan dámských, které jsou vymodelovány dle standardizovaných konfekčních velikostí v rozměrech 34, 36 – 38 a 40 – 42, je nejvíce zřejmý posun módních trendů v rozměrové specifikaci. Dámské panny již neoplývají kyprými tvary a jejich celkový tvar nejčastěji odpovídá módním trendům v oblasti módy, které jsou nám v poslední době představovány. Pánské panny pak jsou pak samotným vrcholem celé řady a s konfekční velikostí 50 a muskulaturním typem postavy, a to v oblasti zad a břicha odpovídají vzezření moderního muže. V rámci tolik moderní a oblíbené standardizace postav existuje i možnost zakázkové výroby panny. Tyto panny vyrobené na zakázku jsou však velice drahé a nákladné. Při nákupu těla krejčovské panny si vždy ověřte přesné rozměry konkrétního typu panny, aby vyhovovali přímo Vašim potřebám. Solidní obchodník Vám jistě předá všechny informace.

Konfekční velikost krejčovských pan3) Velikosti krejčovských pan jsou odvislé od jejich druhu. U krejčovských pan pánských a dámských je velikost, či jinak řečeno rozměrová specifikace, dána standardní konfekční velikostí těla panny. U dětských krejčovských pan je velikost dána velikostí obdobného živého lidského dítěte. Konfekční velikostí se rozumí  standardizované rozměrové specifikace. Tyto vznikly na popud sériové výroby a velkých výroben oblečení.

Vlastní tělo krejčovské panny o kterém se v tomto článku bavíme není jako samostatná část mnoho použitelná, práce by byla neefektivní. Proto jsou ke krejčovským pannám dodávány i další doplňky. Při osazení těla panny všemi doplňky hovoříme o tzv. kompletu.

Komplet krejčovské panny se sestává z:
1) tělo panny – vlastní užitná část v dané velikosti
2) krček těla panny – ukončuje vrchní část krku panny
3) stojan (podstava) – umožňuje vertikální držení těla panny
4) potah – estetický obal pro tělo panny

Komplet krejčovské pannyKrčky jsou vyráběny v mnoha provedeních a odpovídají trendům a Vašemu vkusu. Krček tak může být oválný, plochý, kulatý, vyrobený například z pochromovaného plastu či dřeva v několika odstínech přírodní barvy. Při výběru vhodného krčku je zapotřebí vybrat i správný, navzájem ladící stojan, podstavu. Stojan je velice důležitou součástí, jelikož zajišťuje stabilitu celému kompletu. Špatně vybraný typ stojanu pak znepříjemní Vaší každodenní práci a práce je pak neefektivní. Velice oblíbenými jsou dřevěné stojany s trojnožkou, které jsou esteticky hodnotné, na rozdíl od chromových částí nepodléhají módním trendům  a navíc propůjčují sestavě kompletu skvělou stabilitu. Vlastní potah lze pak chápat jako estetický, ale také účelný doplněk. Účelnost spatřujeme v udržení vnitřní části střihového materiálu v naprosté čistotě. Potah lze totiž prát. Potah je většinou vyroben ze strečových, průtažných syntetických materiálů, přičemž rozměr potahu by měl vyhovovat rozměru těla panny.

Sestavení kompletu a jeho části (dle návodu k obsluze):
K sestavení jednotlivých kompletů použijte vždy částí dodávané od jednoho výrobce. Pouze tak bude zajištěna kompatibilita jednotlivých dílců. Kompletem se rozumí tělo panny (figuríny), krček (zakončuje tělo panny v místě hlavy), podstavec (nohy, stojany - slouží k držení těla ve výšce), potah těla panny (slouží k dekorativním účelům).

Podstava krejčovské pannyNejprve opatrně vybalte tělo panny a zkontrolujte stav dodávky. Jelikož je tělo pany vyrobeno z jemného polystyrenu mohou vzniknout již od výroby jemné nerovnosti a prohlubně ve vlastním těle. Tyto prohlubně nejsou na závadu a jsou zakryty potahem. Po té vybalte i ostatní části kompletu. Smontujte podstavec (jeli nutné jeho sestavení) a postavte jej. Na podstavec nasuňte tělo panny. Do horního otvoru těla panny vložte krček, který zakončí kompoziční sestavení panny. Na pannu po té navlékněte zvolený potah. Pečlivě překontrolujte správnost sestavení kompletu. Nyní můžete pannu začít využívat.

Spodní pohled na krejčovskou pannuSpecifikace použití pevné krejčovské panny:
K tělu panny se chovejte zvláště citelně, jelikož je vyrobené z jemného polystyrenu. Pannu je možné využívat k přišpendlení obleku, textilie ve výrobním cyklu a během přípravy k šití. Pannu je také vhodné použít ke kontrole konfekčních velikostí šitého obleku, textilie. Panna je vyrobena z kvalitního polystyrenu, to umožňuje časté vpichování špendlíků do jejího těla. Je zakázáno použití žehličky a  jiných přístrojů, které vyzařují teplo!!!

Je zakázáno !!! na pannu tlačit v horizontálním i vertikálním směru, působit na tělo panny silou, používat řezu textilie tavnou metodou přímo na těle panny (hrozí proříznutí těla panny a tím exhalace nebezpečných a jedovatých výparů), nebezpečí píchnutí!!!

Znáte tyto pojmy ?!
Rozměr těla panny – dle konfekční velikosti či věku
Konfekční velikost – standardizované velikosti
Velikost dle věku – velikost obvyklá v daném věku
Tělo pany – užitná část pannyPotah panny – krycí potah těla
Barva potahu - barva potahového materiálu těla panny
Krček – zakončuje krční část těla
Podstava, stojan – pro fixaci těla panny ve stoje
Trojnožka – stojan se třemi nohami

Krejčovskou pannu vybírejte vždy s výhledem do budoucnosti tak, aby byla Vaše dílna vybavena stejným typem pan.


Jste v kategorii: Krejčovské panny

Otevři celou kategoriiPřejdi na oficiální web firmy ROBEX DK, s.r.o., kde můžes shlédnout či zakoupit tyto výrobky


 
ROBEX DK, s.r.o. - centrum řezací techniky | CleexCut - pily a řezačky na izolace