VÝVOJ A VÝZKUM V OBLASTI RECYKLACE PUR

Rozvoj recyklační technologie

Polyuretan (PUR) je nepostradatelný plastový materiál používaný v různých produktech – od izolačních materiálů, matrací a podrážek bot až po komponenty ve větrných turbínách a letadlech, stejně jako život zachraňující zdravotnické prostředky. Ročně se spotřebuje více než 14 milionů tun polyuretanu, přičemž se očekává, že spotřeba v budoucnu dále rychle vzroste.

Recyklace bez legrace

Polyuretan patří do desítky nejmasověji vyráběných polymerů. Odpady vznikající v souvislosti s jeho výrobou a použitím dnes většinou končí na skládkách nebo ve spalovnách. Představují tak obrovskou ekologickou zátěž.V současné době existuje pouze několik metod pro recyklaci polyuretanu, a to i přes vysokou hodnotu tohoto materiálu ve srovnání s jinými materiály.Firma ROBEX DK, s.r.o.® je dlouholetým výrobcem recyklačních linek pro recyklaci pěnových materiálů typu Molitan® aj. Právě proto se nyní angažujeme v projektech pro recyklaci odpadů. Vyvinuli jsme totiž technologii, která umožňuje znovu recyklovat do desek či bloků rozličné typy materiálů.Mezi tyto recyklovatelné materiály patří např. pěnové materiály PUR (měkké i tvrdé), Visco pěny, PE pěny, odpad z plastikářské výroby a gumárenské výroby, textilie, sklená vlákna, čedičové vlny, izolační materiály aj. Všechny tyto materiály lze pojit a získat tak nový, ojedinělý výrobek, který najde nové uplatnění na trhu.Recyklát jako jádro nové matrace

Zabýváme se po mnoho let recyklací odpadových měkkých pružných polyuretanových pěn typu MOLITAN, a to zejména z oblasti výroby čalouněného nábytku a matrací. Do současné doby bylo vyrobeno již 5 klasických recyklačních linek, které slouží svým majitelům, významným českým a slovenským výrobcům matrací. Odpadový, čistý materiál z výroby matrací je recyklován a recyklát je zpravidla vložen do matrace, jako její jádro, které zvýší její tuhost. Standardní rozměry bloků recyklátů jsou cca. 1 x 2 metry o výšce 0,6-1m. Linka zpracuje odpad ve výši 2 000 tun/rok.Recyklované bloky slouží jako základní materiál na výrobu jader matrací do postelí a válend, kde tvoří nezastupitelné místo, dále na výrobu čalouněného nábytku, výroby sportovních matrací pro doskočiště, ochranných barier, odpružených povrchů, aj.Další možné použití recyklačních linek, je obdobné zpracování odpadu tuhých a nepružných pěn, zejména z oblasti výroby pro automobilový průmysl a průmysl stavebních a tepelně izolačních materiálů. V této oblasti bylo provedeno přez 1000 pokusů různých kombinací recyklace s kladnými výsledky, s výhledem možnosti jejich zpětného použití, zejména jako stavebně izolační hmoty, tepelně a zvukově izolační hmoty, akustické, obalové ale i jiné materiály.

Princip výroby recyklátu PUR

Vzorky recyklátů

Odpadová hmota se rozemele na frakci cca 8-10 mm, naváží se potřebné množství, dokonale se rozmíchá, nasytí se přesnou dávkou rozptýlených pojivy, vysype se do tvarové formy a slisuje.Výsledkem je blok o přesné velikosti a tvaru formy. Doba chemické reakce je přibližně 30 minut. Po této době je blok možné vyjmou z formy a po cca 24 hodinách je možné jej dále zpracovávat na potřebné formáty. Po vyzrání bloku recyklátu je tento ořezán na požadované rozměry a dále využit, dle požadavku zpracovatele.Kromě dvousložkové recyklace je možné dále využít jednosložkové recyklace, kde dochází k aktivaci pojiva pomocí horké (ostré) páry (vyšší produkce, avšak vysoká technologická náročnost) nebo chemická recyklace, kde se Molitan rozpustí zpět na Polyol (časová náročnost, složité chemické hospodářství).

V rámci podpory projektů našich zákazníků se účastníme a jsem schopni zajistit:

 • výroba recyklační linky vč. drtící sekce, chemického hospodářství
 • výroba technologií pro ořez a následné zpracování bloků
 • kalkulace, návrh vhodné technologie
 • provedení zkoušek a vzorků z dodaných materiálů (stálé pracoviště pro výrobu vzorků)
 • provedení zkoušek vlastností těchto materiálů (vzorky předložíme k odsouhlasení vlastností)
 • komunikace se zkušebnou (zajištění podkladů)
 • certifikace ITC®, OEKO-TEX® a další
 • poradenství v oblasti použitelnosti recyklátů (vzájemná komunikace a vstřícnost, maximální utajení vašeho projektu)
 • zajištění dodávek odpadové drtě aj.

Vám již zbývá pouze najít uplatnění těchto výrobků (izolace, proklady, doskočiště, stropnice automobilů ...)Po odsouhlasení koncepce výroby recyklátů, můžete odkoupit technologii a recyklaci provádět na vlastní recyklační lince v rámci vlastní režie. Technologii vám samozřejmě plně předáme. Jelikož jsme přímý výrobce, nabízíme možnosti dalšího poradenství, servisu a dalších souvisejících služeb!Naše minulost

Tomuto projektu se věnujeme již od roku 2006, můžeme proto předložit již celou škálu plnohodnotných vzorků pocházející z naší laboratoře (cca. 1500 ks). V rámci zkvalitnění služeb v oblasti výzkumu vybavujeme průběžně naší laboratoř o další zkušební stroje a zařízení. Námi vyrobené recyklační linky můžete shlédnout zde!

Celkem máme vyvinuto 7 základních typů recyklačních linek, z nichž 3 jsou určeny pro recyklaci pěn tvrdých z odvětví automobilového průmyslu a izolačních stavebních pěn a 4 pro recyklaci pěn měkkých. Základní varianty jsou desková výroba, bloková, karuselová a kontinuální. Součástí výroby recyklačních linek je i nabídka výroby ostatních strojů, určených do recyklačního systému, jako jsou drtiče, mlýny, šrotovníky, dávkovací dopravníky, potrubní systémy, cyklony. Dále stroje pro následné zpracování recyklačních PUR bloků, jako jsou vertikální a horizontální pásové pily, popř. loupací stroje, stroje pro vytvoření reliéfů tzv. nopkovací stroje, frézovací, brousící a ost. doplňkové stroje a veškerá příslušenství.Proč recyklovat?

Dopad na životní prostředí, si nikdo z nás nedokáže ani představit. Rádi bychom případným zájemcům předložili ukázku, jak kvalitní vstupní recyklát, pro různá použití, přitom dokážeme z těchto surovin zhotovit. Potřebovali bychom však pomoci s uplatněním těchto výrobků na trhu, jelikož je to pro nás, pro výrobce jednoúčelových strojů, velmi vzdálená oblast.Již nespalujte a neskládkujte - máme řešení i pro VÁS!

Kromě ochrany životního prostředí vám recyklace přinese:

 • snížení nákladů za skládkování, převoz na skládky
 • snížení nákladů za využití služeb spaloven
 • zvýšení know-how Vaší firmy
 • nové uplatnění Vaší firmy na trhu

Firma ROBEX-DK s.r.o. má velký zájem o spolupráci se všemi institucemi a investory na úseku recyklace objemových materiálů, tím i ochrany životního prostředí. „Bez recyklace přírodu neochráníme“

© copyright 2006-2024 ROBEX DK, s.r.o.® , změny vyhrazeny …
webdesign ROBEX DK, s.r.o.
Webové stránky firmy ROBEX DK, s.r.o. používají soubory cookies. Tyto informace používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu. Více zde!
PODROBNÉ NASTAVENÍ
:: InstalaceZTI.cz :: Mediace & mindfulness ::